Groźna choroba zabiera nam oddech

Ino Mokotów

Wypowiedź: Patryk Gąsior, lektor, Anna Zmyj, pielęgniarka, Kamil Kąsek, pracownik IT.

POChP od wielu lat znajduje się w czołówce chorób niebezpiecznych. Co godzinę w Polsce z powodu tej nieuleczalnej choroby umierają dwie osoby. Zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Mimo tych niepokojących statystyk, świadomość Polaków na temat choroby niska.

Jak wynika z danych POChP Skanera, 44,2% badanych deklaruje, że potrafi poprawnie rozwinąć skrót POChP, jednak co 8 osoba robi to niepoprawnie. Błędne skojarzenia Polaków są następujące: postępująca choroba obstrukcyjna płuc, wydajność płuc, polski ośrodek płuc.
Spirometria – oddychaj pełną piersią

Mimo, że POChP jest chorobą niebezpieczną, z medycznego punktu nie tak trudno ją wykryć. Badanie spirometryczne jest podstawową formą diagnozy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Spirometria jest bezbolesna, nie wymaga przygotowań, trwa kilka minut, a daje cenne informacje: pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Powinien ją zrobić każdy palacz papierosów, ponieważ głównym czynnikiem wpływającym na POChP jest dym papierosowy, który odpowiada za 90% zachorowań. Pozostałe 10% chorych to ci, których płuca narażone są na wdychanie toksyn, np. lakiernicy, stolarze, malarze. Niestety, według raportu przeprowadzonego w ramach kampanii Płuca Polski tylko 0,5% Polaków pytanych o to, co kojarzy im się z POChP, wymieniało spirometrię.

- Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. 75% chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc pierwsze objawy choroby. Dlatego my pulmonolodzy tak często podkreślamy, że niezwykle ważne jest, aby lekarze pierwszego kontaktu zachęcali pacjentów do wykonywania kontrolnych badań spirometrycznych. Wczesna diagnoza POChP może poprawić jakość życia pacjenta. Profilaktyczne wykonywanie badań zmniejszy ryzyko niezauważenia niespecyficznych objawów choroby, które często są mylone ze słabą kondycją  organizmu – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Niepokojącymi objawami są: duszność trwająca kilka miesięcy, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

żródło: www.newsrm.tv