Zaloguj

XXV Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

Opublikowano: 19 kwiecień 2018
Kamil Siemiradzki

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka” – to hasło XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 11-13 maja b.r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.

Program jubileuszowego Przeglądu skoncentruje się na „wielkich rzeczach”, które  - za przyczyną polskich alpinistów -  działy się w najwyższych górach świata 40 lat temu.

Szesnastego października 1978 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu /8848 m/ jako pierwsza z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta świata.

W tym samym roku, pięć miesięcy wcześniej na trzecim co do wysokości szczycie Ziemi – Kanczendzondze /8586 m/  uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Górskiego zdobyli dziewicze wierzchołki tego masywu: Kanczendzongę Południową /8494 m n.p.m./ i Kanczendzongę Środkową /8482 m n.p.m./. Jeden ze  zdobywców – Wojciech Brański opowie o tych zwycięskich wyprawach, którymi kierował Piotr Młotecki  - wieloletni Prezes Polskiego Klubu Górskiego. W b.r. przypada 15. rocznica śmierci tego znakomitego eksploratora gór.

Wielkie wydarzenia w górach wiążą się nie tylko z dumą i radością, lecz i tragedią. W bieżącym roku,7 lipca minie 5 lat od chwili, gdy na zawsze pozostał na stoku Gasherbrum I Artur Hajzer, znakomity himalaista, ulubieniec naszej publiczności, przyjaciel Muzeum.

Wydarzeniom wyżej wymienionym będą poświęcone: filmy, prelekcje, wystawy.

W programie XXV PFA znajdzie się też czas na K2 /8611 m n.p.m./, drugi szczyt Ziemi, na którym w b.r działała Zimowa Wyprawa Narodowa. O tej ekspedycji, a właściwie o trzech próbach wejścia na K2 zimą   – opowie Krzysztof Wielicki.

Znaczna część programu tegorocznego Przeglądu będzie związana z sukcesami młodych, utalentowanych polskich wspinaczy : Aleksandry Dzik, która opowie o zdobyciu tytułu „Śnieżnej Pantery”  i Marcina Wernika, który będzie przekonywał, że „Marzenia spełniają się nie tylko w górach”.

Wiele emocji, jak zawsze,  wniesie wystąpienie Aleksandra Lwowa, który będzie starał się udowodnić postawioną przez siebie tezę, że „każdy himalaista musi się w końcu zabić”, chyba, że….no właśnie co?.

Bardzo ciekawie zapowiadają się też wieczory: w sobotę  „Wieczór filmów Anny Teresy Pietraszek”, w ramach którego zostaną zaprezentowane 3  filmy, obrazujące różnorodność twórczości filmowej tej znakomitej  reżyserki, dokumentalistki i dziennikarki. Jej filmy były wielokrotnie  nagradzane w kraju i za granicą  i towarzyszą nam od pierwszego PFA.

Równie ciekawie i refleksyjnie zapowiada się „Wieczór Pamięci o Arturze Hajzerze”, w niedzielę, 13 maja, który poprowadzą Aleksander Lwow i Martyna Wojciechowska /o ile zdąży wrócić  z „krańców świata”/.

 Zakończy XXV PRA  spotkanie z Krzysztofem Wielickim, który jest naszym wspaniałym gościem od pierwszych festiwali. 

Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są góry, problemy przekraczania granic życia i śmierci, którzy interesują się historią polskiego alpinizmu i współczesnymi osiągnięciami naszych zdobywców gór. Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina. Wstęp – jak zawsze – wolny!

JUBILEUSZ  JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO

 A teraz kilka słów o tym, jak  niezwykłe rzeczy będą się działy, ale  nie w górach, tylko w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Z okazji  jubileuszowego, XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych  będą Państwo mogli po raz pierwszy zobaczyć materiały filmowe z wypraw Wandy Rutkiewicz, nakręcone przez samą Wandę. Materiały te nigdy i przez nikogo  nie były dotąd pokazywane.

Całe przedsięwzięcie powstało  dzięki uprzejmości p. Janiny Fies – siostry Wandy oraz p. Justyny Tafel -  młodej, utalentowanej reżyserki i scenarzystki, która podjęła się przygotowania i zaprezentowania  tego materiału  w czasie uroczystego otwarcia  XXV PFA. Pani Justyna pracuje również nad  filmem fabularnym poświęconym patronce naszego festiwalu. Film ten będzie gotowy 2019/2020 roku.  Jest on zatytułowany „Topnienie”.

Drugą osobliwością  XXV  PFA będzie jego wspaniała oprawa muzyczna. Dzięki  uprzejmości Kwartetu ProForma z Poznania /działającego już 17 lat/ muzycznym leitmotivem  jubileuszowego Przeglądu będzie utwór  „Epitafium dla Wandy Rutkiewicz” autorstwa Krzysztofa Gajdy w wykonaniu wspomnianego już Kwartetu, który  właściwie jest kwintetem, bo w skład Zespołu wchodzi 5 osób / Piotr i Przemysław Lembiczowie, Wojciech Strzelecki,  Marek Wawrzyniak i Marcin Żmuda/. Utwór będzie odtworzony w czasie uroczystego otwarcia oraz przed każdym seansem filmowym nadając szczególny  i niezapomniany charakter naszej  imprezie.  Płytę tę można też będzie nabyć w czasie Przeglądu.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy. Proszę się szykować, informować sąsiadów, koleżeństwo w pracy, bo to nie dość, że  „za darmo”, to jeszcze  taki program…i atmosfera niepowtarzalna! 

Przeglądowi będzie towarzyszyła m.in.  wystawa fotograficzna  „DWIE KANGCZENDZONGI 1978”, przygotowana przez Polski Klub Górski.

Wiesława Wiśniewska (organizatorka PFA od 25 lat)

 

Wykupując u nas reklamę, wspierasz serwis.

To miejsce na Twoją. 200PLN netto/mies. Wystawiamy F-ry VAT

Nasz Patronat

Mokotów

RADA DZIELNICY MOKOTÓW M.ST. WARSZAWY
kadencja 2014 - 2018

Sesje Rady    

Radni

Kluby

Interpelacje i zapytania

Komisje

Posiedzenia komisji

Uchwały i stanowiska

Przewodniczącym Rady Dzielnicy Mokotów jest Miłosz Górecki, a wiceprzewodniczącymi: Hanna Brózda i Witold Wasilewski.

ul. Rakowiecka 25/27, pok. 12D
02-517 Warszawa
tel.: 22 443 64 28
faks: 22 325 45 89
e-mail: mokotow.wor@um.warszawa.pl

Mokotów retro

Kolporter

Gościmy

Odwiedza nas 203 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2546106
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online
Dzisiaj jest: 19 Lipiec 2018        Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Reklama w serwisie

© 1999 Mokotów. Wszelkie prawa zastrzeżone. By Agencja Reklamowa BARTEXPO