"PROSZĘ WEJŚĆ" - promocja książki

Zapraszamy na spotkanie promocyjne nowej książki Sylwii Chutnik i Mikołaja Długosza "PROSZĘ WEJŚĆ" zrealizowanej w ramach projektu "Więzienie. Historie nieprawdziwe".

Niedziela, 30 września o godz. 16:00 w Hali Warszatatowej Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16

 

Rozmawiają: Sylwia Chutnik i Piotr Gruszczyński
Fragmenty książki czyta Maciej Stuhr

"PROSZĘ WEJŚĆ" to powieść, której współautorami są osadzeni w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów

Wiosną 2012 roku Sylwia Chutnik i Mikołaj Długosz znalaźli się w więzieniu, konkretnie w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy Rakowieckiej 37. Po kilku miesiącach powstała więzienna książka „Prosze wejśc”. Pomieszanie reportażu i literatury, zapis przeżyć i odczuć autorów tylko na krótko odciętych od wolności, która mimo że pozostaje na wyciągnięcie ręki, staje się coraz bardziej nieosiągalna. Spotkania z osadzonymi, ich zapiski, anatomia więzienia i wreszcie autopsje zamkniętych głów składają się na tę książkę, która daje wstrząsający wgląd w rzeczywistość po tamtej stronie. Uzmysławia, na czym polega uwięzienie i jak zmienia porządek wartości, potrzeb i tęsknot. Chutnik i Długosz są mistrzami odkrywania tego, co na pozór jawne, a w rzeczywistości całkowicie zakryte, wyparte, odrzucone. Fotografie Długosza dopełniają niby oswojony, a jednak całkowicie stabuizowany obraz świata potocznie i niewinnie nazywanego za kratkami. Książka laureatki Paszportu Polityki to jej kolejny literacki przewodnik po rzeczywistości stanowiący fascynującą wędrówkę po zakazanym labiryncie, w którym krzyżują się dwie rzeki o silnych i odmiennych nurtach: prawa i uczucia.

Projekt „Więzienie, Histoire nieprawdziwe” rozpoczął się warsztatami literackimi dla grupy więźniów z Aresztu Warszawa Mokotów, podczas spotkań powstała książka „Proszę wejść” napisana wspólnie przez Sylwię Chutnik oraz Mikołaja Długosza, inspirowana opowieściami osadzonych.

Spotkanie jest częścią weekendu otwartego "Proszę wejść. Nowy Teatr po sądziedzku dla sąsiadów bliższych i dalszych, starszych i młodszych" - po raz pierwszy w Hali warsztatowej Nowego Teatru, czyli dawnej Hali MPO.

Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.